Jak umýt co nejlépe koupelnu i WC?

24.05.2016

Bez pravidelného mytí koupelny a WC se neobejde žádná slušná domácnost. Přečtěte si 13 rad pro správný postup úklidu záchodu a koupelny!
Jak umýt co nejlépe koupelnu i WC?

13 rad jak správně umýt WC a koupelnu

Bez pravidelného mytí koupelny a WC se neobejde žádná správná domácnost, ve které se dbá na hygienu a zdraví. Zajímá vás, jak se efektivně vypořádat s úklidem záchodu a koupelny? Přečtěte si 13 rad odborníků na úklid z projektu LidskaSila.cz a také dopoučení týkající se úklidových prostředků a dezinfekce v domácím prostředí od specialistů z firmy KRÁSNÝ - zdravotnická technika s.r.o.!

1) Co si připravit na úklid vany a sprchového koutu?

„Nejprve si nechystejte vhodné prostředky na vanu či sprchu a případně prostředek na vodní kámen, hadřík, kartáček na zuby, mikrovláknovou utěrku na skla, stěrku na okna a kbelík,“ upozorňuje Iveta Čekanová, hlavní školitelka dam na úklid v LidskaSila.cz.

2) Začněte odpady a obklady

Nastříkejte prostředek do odpadů, odtokových kanálků a nechejte působit. Omyjte obklady za vanou či sprchou a vrhněte se na nejvíce znečištěná místa, což je kolem umyvadel, ručníků, dveře a kliky, vypínače.

3) Flakónky seřaďte do řady

Všechny šampóny, kondicionéry, pěny do koupele, sprchové gely a další kosmetické přípravky a flakónky rozseté kolem vany či ve sprchovém koutě umyjte v umyvadle nebo opláchněte ve vaně sprchou. Poté je otřete a vyrovnejte zpět na odkládací plochu, samozřejmě úhledněji, než tomu bylo doposud. Opticky vyrovnané lahvičky totiž dodávají pocit většího pořádku v koupelně.

4) Následuje vana i baterie

Umyjte vanu či sprchu včetně všech zákoutí a pokračujte k očištění baterie, a to včetně otevřené polohy baterie. Nezapomeňte na odtokový kanálek a sprchovou hlavici.

5) Dočištění je nutné

Následuje dočištění. Vše, kam jste nanesli čistící prostředky, důkladně omyjte vodou, osušte. Na sprchovou zástěnu můžete použít stěrku na okna a lesklé části doleštěte mikrovláknovou utěrkou na skla.

6) I zde pozor na rizika

I když se to zdá, jako jednoduchá, ale úmorná práce, má svá rizika! „Dejte si pozor na houbičku s padem," upozorňuje Iveta Čekanová z LidskaSila.cz s tím, že na koupelnu se používá pouze bílý pad. Dále pozor na písky a čisticí krémy, ať nepoškrábete baterie a vanu a nakonec neprodlužujte dobu působení přípravků a pokud je to třeba, raději postupujte opakovaně.

7) Jak na umyvadlo a zrcadlo?

Na umyvadlo a zrcadlo si připravte přípravek ideálně na bázi alkoholu, prostředek na koupelnu, mikrovláknovou utěrku na skla.

8) Od zrcadla po umyvadlo

Začněte zrcadlem. Pokud jsou na zrcadle hrubší nečistoty, třeba stříkance od pasty při zběsilém čištění zubů, umyjte zrcadlo hadříkem a přípravkem na koupelnu. Pak se vrhněte na umyvadlo. Nastříkejte prostředek do odtoku a nechejte působit. Mezitím omyjte poličky, zrcadlo, nádobku na mýdlo a další přípravky, které máte kolem. Umyjte umyvadlo včetně všech zákoutí, a to nejlépe pomocí zubního kartáčku. Zaměřte se na přepadový otvor, baterii. Určitě i v otevřené poloze a na spodní stranu umyvadla.

9) Při dočištění zrcadla se nejlépe hodí přípravek s alkoholem.

Prostředek nastříkejte na mikrovláknovou utěrku a zrcadlo vyleštěte. U umyvadla osušte a doleštěte lesklé části.

10) Pozor na velké množství prostředku na zrcadla

Nepoužívejte velké množství prostředků na zrcadla a ani nezkoušejte, jestli jste to někde slyšela, noviny. Proč? „Protože tak můžete zrcadlo snadno poškrábat,“ upozorňuje ze zkušeností domácností Iveta Čekanová. A už vůbec nepoužívejte drátěnky a hrubé pady na případné usazeniny a vodní kámen na bateriích, ze stejného důvodu, tedy poškrábání.

11) Jdeme na WC

Mějte po ruce přípravek na toaletu, hadřík, zubní kartáček, houbičku s padem. Nejlépe bílý pad nebo štětku s ouškem, desinfekční prostředek a kbelík. Přípravek na WC naneste pod límec mísy a nechejte stéct, pak vložte štětku a nechte působit. Štětkou očistěte vnitřek mísy včetně prostoru pod límcem, nechejte ještě chvíli působit a poté spláchněte. Pod proudem vody podržte štětku. Následuje očištění prkénka a zákoutí kartáčkem.

12) Dočištění s dezinfekcí

Asi vás to již napadlo, ale důležitá je domácí dezinfekce, kam řadíme dezinfekční prostředky na vytírání, dezinfekci ovzduší, na prádlo a na nádobí. Speciální dezinfekci na WC nalijte pod límec mísy, nechte stéct a vložte do mísy štětku, pořádně ji ponořte, ať se desinfikuje. Mechanicky očistěte a spláchněte a opět opláchněte v tekoucí vodě štětku. Opláchnout v tekoucí vodě štětku.

13) Pozor na obarvení

Ačkoliv se to nezdá, deo košíčky mohou velmi snadno obarvit sněhobílou keramiku. „Některé prostředky mohou dokonce obarvit jak keramiku, tak prkénko,“ varuje Čekanová z LidskaSila.cz. Nepoužívejte také prostředky s obsahem chlornanu sodného.

Přejeme vám úspěšný domácí úklid!

Tým společnosti KRÁSNÝ - zdravotnická technika s.r.o.

Kontakty: Google+ nebo email: krasny@szo.cz